تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات


ماهیت تعهدات پزشکی در پرتو مطالعه تطبیقی

  مطالب ذیل ترجمه قسمتی از مقاله انگلیسی مشترک اینجانب و همکاران است که در شماره یک انگلیسی فصلنامه حقوق پزشکی به حلیه طبع آراسته شده است.

  با مداقه در ماهیت تعهدات صاحبان حرف پزشکی مشخص می‌گردد که اگر چه فقها صراحتاً از تعهد به نتیجه یا تعهد به‌وسیله بودن صاحبان حرف پزشکی ذکری نکرده‌اند، ولی از فحوای کلام و عبارات آنها این امر به وضوح هویداست. در فقه امامیه، قول مشهور قائل به اين هستندكه تعهدات طبیبِ حاذقِ ماذون، تعهد به نتيجه است و فقط در صورت اخذ برائت قبل از عمل ممکن است مسؤولیت طبیب ساقط گردد. اما در فقه اهل تسنن قول مشهور برخلاف نظر فقهای امامیه است و آن­ها علی‌الاصول تعهد طبیب را تعهد به وسیله می‌دانند. در حقوق کشورهای اسلامی، فرانسه و نظام حقوقی کامن‌لا هم علی‌الاصول تعهد طبیب را تعهد به وسیله می‌دانند. در حقوق موضوعه ایران هم به نظر می‌‌رسد برخلاف نظر مقنن که به تبع قول مشهور فقها تعهد پزشک را علی الظاهر تعهد به‌نتیجه دانسته است؛ تعهد پزشک در صورت اخذ اذن و داشتن حذاقت، علی‌الاصول تعهد به وسیله است اما در برخی موارد خاص و بنابر دلایل معقول، ماهیت تعهدات حرف پزشکی تعهد به نتیجه معرفی شده است. لذا در این مقاله ماهیت تعهدات پزشکی و جلوه‌های آن با نگاهی تطبیقی مورد مطالعه قرار گیرد. به همین منظور به بررسی تحلیلی ماهیت تعهدات صاحبان حرف پزشکی و وابسته در برخی از مصادیق متنازع فیه، متداول و مبتلا­به آن، نظیر اعضای مصنوعی، نقل و انتقال خون، آزمایشات پزشکی، فرآیند بی­هوشی، تضمین سلامتی بیمار و جراحی زیبایی پرداخته شده است.


  جهت دانلود مقاله انگلیسی کلیک کنید


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : تعهد ,پزشکی ,تعهدات ,ماهیت ,طبیب ,علی‌الاصول ,ماهیت تعهدات ,علی‌الاصول تعهد ,تعهد پزشک ,تعهدات پزشکی ,وسیله می‌دانند ,ماهیت تعهدات پزشکی ,ماه ,
  ماهیت تعهدات پزشکی در پرتو مطالعه تطبیقی

تبلیغات


  Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 2 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر